banner

Administrative and Engineering staff - District 1


District 1 Office
1020 S. 4th St.
Ames, IA 50010
515-239-1635
800-899-0623
Fax: 515-239-1472


Name Position Phone Number
Scott Dockstader, P.E. district engineer 515-239-1194
Tony Gustafson, P.E. assistant district engineer 515-239-1430
Jesse Tibodeau, P.E. district construction engineer 515-239-1542
Jeff De Vries, P.E. district materials engineer 515-239-1926
Lance Starbuck district maintenance manager 515-239-1634
Gregg Durbin, P.E. local systems engineer 515-239-1421
Jeremey Vortherms, P.E. design/area engineer 515-239-1039
Mike Clayton transportation planner 515-239-1202
Andy Loonan field services coordinator 515-239-1996
John Popelka, P.L.S. land surveyor 515-239-1231
Anthony (Tony) Lehman construction technician 515-239-1162
Todd Moline construction technician 515-239-1177
Ray Ringgenberg design technician 515-233-7883
Robert North design technician 515-233-7993
Jerry Lavine utilities technician 515-239-1997

Field staff engineers - District 1


Ames

Ames staff engineer
57073 U.S. 30
Ames, IA 50010-9398
515-663-6360
800-251-2708
Fax: 515-663-6384


Name Position Phone Number
Michael Kinyon engineering operations technician 515-663-6362
Kevin Schlesky engineering operations technician 515-663-6363

Grimes

Grimes staff engineer
2300 SE 17th St.
Grimes, IA 50111
515-986-5729
800-251-2702
Fax: 515-986-5735


Name Position Phone Number
Cy Quick, P.E. staff engineer 515-986-5458
Jeff Cunningham engineering operations technician 515-986-5461
Deanna Smyth-Peters engineering operations technician 515-986-5460

Resident construction offices - District 1


Grimes Resident Construction Engineer Office

Grimes RCE
2300 SE 17th St.
Grimes, IA 50111
515-986-2850
800-251-2707
Fax: 515-986-5480


Name Position Phone Number
Vacant resident construction engineer 515-986-2851
Steve Hubler construction technician supervisor 515-986-2862

Jefferson Resident Construction Engineer Office

Jefferson RCE
512 W. Clark
P.O. Box 150
Jefferson, IA 50129
515-386-8166
800-251-2705


Name Position Phone Number
Jenny Hoskins, P.E. resident construction engineer 515-386-8166
Dennis Ward construction technician supervisor 515-386-8166

Marshalltown Resident Construction Engineer Office

Marshalltown RCE
1308 Iowa Ave. W.
P.O. Box 715
Marshalltown, IA 50158
641-752-4657
800-251-2706
Fax: 641-752-0265


Name Position Phone Number
Mark Dunn, P.E. resident construction engineer 641-752-4657
Dave Wells construction technician supervisor 641-752-4657

Materials staff - District 1


Ames Materials Office/Lab
1020 S. Fourth St.
Ames, IA 50010
515-239-1844/1042
800-899-0623
Fax: 515-239-1943


Grimes Materials Lab
2320 S.E. 17th St.
Grimes, IA 50111
515-986-5476
Fax: 712-243-6788



Name Position Phone Number
Jeff De Vries, P.E. district materials engineer 515-239-1926
Cheryl Barton materials technician 5 515-239-1756

District Maintenance Office staff - District 1


District Maintenance
Lance Starbuck
Manager
1020 S. Fourth St.
Ames, IA 50010
Ph: 515-239-1634
District Operations
Denny Howe
Manager
2300 S.E. 17th St.
Grimes, IA 50111
Ph: 515-986-5459
 
 

Locations

(Select location to view service map)
Altoona
Polk County
Teresa Salak
405 1st Avenue North
Altoona, IA 50009
515-967-4246
Ames
Story County
Jim Van Sickle
57073 US Hwy 30
Ames, IA 50010
515-663-6367
Boone
Story County
Jeff Vander Zwaag
615 Snedden Drive
Boone, IA 50036
515-432-5411
Carlisle
Polk County
Claude Frazier III
5020 SE 64th Avenue
Carlisle, IA 50047
515-265-0310
Fort Dodge
Webster County
Shawn Lawson
2088 230th St
Fort Dodge, IA 50501
515-955-8571
Gowrie
Webster County
Shawn Lawson
815 4th St
Gowrie, IA 50543
515-352-3550

Grimes
Polk County
Jim Scott
2310 SE 17th St
Grimes, IA 50111
515-986-5465
Grinnell
Poweshiek County
Mark Lloyd
902 Ogan
Grinnell, IA 50112
641-236-3014
Grundy Center
Grundy County
Mark Stephens
1205 A. Ave.
Grundy Center, IA
50638
319-824-5259
Iowa Falls
Hardin County
Tim Peterson
1035 Industrial Park Rd
Iowa Falls, IA 50126
641-648-3135
Jefferson
Greene County
Jeff Vander Zwaag
610 N. Pinet
Jefferson, IA 50129
515-386-2176
Malcom
Poweshiek County
Mark Lloyd
1206 420th St
Malcom, IA 50157
641-528-3775
Marshalltown
Marshall County
Mark Stephens
1308 Iowa Ave W.
Marshalltown, IA 50158
641-753-7783
Newton
Jasper County
Gary Pickett
2300 W. 19th St S.
Newton, IA 50208
641-792-7783
Des Moines North
Polk County
Eric Lack
1530 NE 53rd Ave.
Des Moines, IA 50313
515-265-1614
Tama
Tama County
Mark Lloyd
3277 L. Ave.
Tama, IA 52339
641-484-2402
Williams
Hamilton County
Tim Peterson
2110 Vail Ave.
Williams, IA 50271
515-854-2217

 

Traffic technician - District 1


Ames traffic technician
District 1 Office
1020 S. 4th St.
Ames, IA 50010
515-239-1635
800-899-0623


Name Position Phone Number
Gary Kretlow, Jr. traffic technician 515-239-1199

Administrative and Engineering staff - District 2


District 2 Office
1420 Fourth St. S.E.
Mason City, IA 50401
641-423-7584
800-477-4368
Fax: 641-423-0246


Name Position Phone Number
Jon Ranney, P.E. / P.L.S. district engineer 641-422-9465
David Little, P.E. assistant district engineer 641-422-9464
Dave Roeber, P.E. district construction engineer 641-422-9448
Keith Norris, P.E. district materials engineer 641-423-7676
Randy Taylor district maintenance manager 641-423-8516
Robert Welper, P.E. local systems engineer 641-422-9467
Nick Humpal, P.E. design staff engineer 641-422-9446
Mark Callahan, P.E. design staff engineer 641-422-9442
Krista Rostad transportation planner 641-423-7584
Pete Hjelmstad field services coordinator 641-422-9459
Ken Stark, P.L.S. land surveyor 641-422-9460
April Concepcion secretary 2 641-422-9440
Vacant secretary 1 641-423-7676
Jessica Jeffery secretary 1 641-423-8516
Tom Brunscheon engineering technician senior (construction) 641-422-9451
Gene Pavelka engineering technician senior (construction) 641-422-9449
Robert Clark engineering technician senior (traffic technician) 641-423-8516
Christopher Suntken engineering technician senior (local systems) 641-422-9443
Brent Coggins engineering technician senior (design) 641-422-9444
Tracy Meise engineering technician senior (design) 641-422-9445
Dan Mackey engineering technician senior (right-of-way) 641-422-9455
Dan Chipera design technician (right-of-way) 641-422-9452
Duane Nie P.L.S. design technician (right-of-way) 641-422-9454
Miranda Eilders P.L.S. survey party chief (right-of-way) 641-422-9458
Dave Ramirez engineering operations technician (Waterloo) 319-235-1832
Kathie Rustad engineering operations technician (Decorah) 563-382-3631
Craig Wood engineering operations technician (Mason City) 641-423-8516
Chuck Scholl construction technician assistant (right-of-way) 641-422-9456

Resident construction offices - District 2


Britt resident construction engineer office

Britt RCE
110 Fifth St. NW
P.O. Box 187
Britt, IA 50423
641-843-3881
800-373-7344
Fax: 641-843-3882


Name Position Phone Number
Roy Gelhaus, P.E. resident construction engineer 641-843-3881
Joe Cook construction technician supervisor 641-843-3881

New Hampton resident construction engineer office

New Hampton RCE
2224 225th St
New Hampton, IA 50659
641-394-3161
800-373-7343
Fax: 641-394-3162


Name Position Phone Number
Ron Loecher, P.E. resident construction engineer 641-394-3161
Danny Steenhard construction technician supervisor 641-394-3161

Materials staff - District 2


Materials Office
672 Sixth St, S.E.
Mason City, IA 50401
Ph: 641-423-7676
800-373-7346
Fax: 641-424-2203


Name Position Phone Number
Keith Norris, P.E. district materials engineer 641-423-7676
Kelli Arnburg materials technician 5 641-423-7676

District Maintenance Office staff - District 2


Name Position Phone Number
Randy Taylor district maintenance manager 641-423-8516
Roger Burns district operations manager 641-394-5634
Jessica Jeffery secretary 641-423-8516
Jennifer Waddell maintenance executive officer 641-423-8516
Paige Merrill maintenance manager assistant Mason City) 641-423-8516
Linda Kofoot maintenance manager assistant (New Hampton) 641-394-5634

Locations

(Select location to view service map)
Algona
Kossuth County
Scott Loge
Supervisor
2107 100th Ave.
Algona, IA 50511
515-295-5218
Allison
Butler County
Russell Frisch
Supervisor
12 Pfaltzgraff
Allison, IA 50602
319-267-2550
Charles City
Floyd County
Johnny Mixdorf
Supervisor
600 18th St.
Charles City, IA 50616
641-228-4165
Clarion
Wright County
Ron Reichter
Supervisor
1010 Central Ave. W.
Iowa 3 W.
Clarion, IA 50525
515-532-2626
Decorah
Winneshiek County
Joel Monroe
Supervisor
2305 U.S. 52 S.
Decorah, IA 52101
563-382-4565
Elkader
Clayton County
Dan Collins
Supervisor
22347 Iowa 128
Elkader, IA 52043
563-880-0098

Garner
Hancock County
Scott Loge
Supervisor
280 U.S. 18 E.
Garner, IA 50438
641-923-2305
Hanlontown
Worth County
Pete Andera
Supervisor
763 Iowa 9
Hanlontown, IA 50444
641-896-3100
Latimer
Franklin County
Ron Reichter
Supervisor
1773 Heather Ave.
Latimer, IA 50452
641-579-6466
Mason City
Cerro Gordo County
Pete Andera
Supervisor
680 Sixth St. S.E.
Mason City, IA 50401
641-423-9441
New Hampton
Chickasaw County
Johnny Mixdorf
Supervisor
2220 225th St.
New Hampton, IA 50659
641-394-2541
Osage
Mitchell County
Johnny Mixdorf
Supervisor
1945 Iowa 9
Osage, IA 50461
641-732-3637
Swea City
Kossuth County
Scott Loge
Supervisor
806 Hwy. 9
Swea City, IA 50590
515-272-4295
Waterloo
Black Hawk County
Barry Thede
Supervisor
1875 W. Ridgeway Ave.
P.O. Box 1888
Waterloo, IA 50704
319-233-3055
Waukon
Allamakee County
Joel Monroe
Supervisor
1380 9th St SW
Waukon, IA 52172
563-568-3773
Waverly
Bremer County
Russell Frisch
Supervisor
3001 E. Bremer Ave.
Waverly, IA 50677
319-352-1045
West Union
Fayette County
Dan Collins
Supervisor
11562 210th St.
Iowa 150 S.
West Union, IA 52175
563-880-0098

 

Traffic technician - District 2


Mason City traffic technician
1420 4TH ST SE
Mason City, IA
641-422-9446
Fax: 641-423-0246


Name Position Phone Number
Robert Clark traffic technician 641-423-8516

Administrative and Engineering staff - District 3


District 3 Office
2800 Gordon Drive
Sioux City, IA 51102-0987
712-276-1451
800-284-4368
Fax: 712-276-2822


Name Position Phone Number
Tony Lazarowicz, P.E. district engineer 712-276-1451
Shane Tymkowicz, P.E. assistant district engineer 712-274-5834
Darwin Bishop, P.E. district construction engineer 712-274-5826
John Jepsen
district maintenance manager 712-274-5825
Dakin Schultz transportation planner 712-274-5837
Brian Catus, P.E. local systems engineer 712-274-5839
Robert Wortman, L.S. land surveyor 712-274-5838
Doug Manley utility coordinator  712-274-5828
Sheila Cowles secretary 712-274-5821

Field staff engineers - District 3


Sioux City

Sioux City staff engineers
2800 Gordon Drive
P.O. Box 987
Sioux City, IA 51102
712-274-5835
800-284-4368
Fax: 712-276-2822


Name Position Phone Number
Mark Wright, P.E. staff engineer 712-274-5836
Jason Klemme, P.E. staff engineer 712-274-5824
Todd Huju, P.E. staff engineer 712-274-5835

Resident construction offices - District 3


Sioux City resident construction engineer office

Sioux City RCE
4611 U.S. 75 N.
Sioux City, IA 51108
712-239-1367
800-579-2713
Fax: 712-239-1368


Name Position Phone Number
Dean Herbst, P.E. resident construction engineer 712-239-1367
Rollin Nemitz construction technician supervisor 712-239-1367
Barb Thiesen secretary 712-239-1367

Cherokee resident construction engineer office

Cherokee RCE
1833 Industrial Road N.
Cherokee, IA 51012
712-225-5786
800-579-2712
Fax: 712-225-5787


Name Position Phone Number
Steve McElmeel, P.E. resident construction engineer 712-225-5786
Kirk Johnson engineering technician senior 712-225-5786
Michelle Fassler secretary 712-225-5786

Materials staff - District 3


Sioux City Materials Office/Lab
4621 U.S. 75 N.
Sioux City, IA 51108
712-239-4713
Fax: 712-239-4970




Name Position Phone Number
William Dotzler, P.E. district materials engineer 712-239-4713
Alex Crosgrove materials tech 5 712-202-0809

District Maintenance Office staff - District 3


District operations manager
Vacant
1303 W. Milwaukee
P.O. Box 1166
Storm Lake, IA 50588
712-732-4514
Quinn Woods, Secretary


Denison Field Office
Crawford County
Lynne Rupp-Clinton, Secretary
U.S. 30 West
P.O. Box 70
Denison, IA 51442
712-263-3347
Sioux City Field Office
Woodbury County
4621 Hwy 75 North
Sioux City, IA 51108
712-239-2856

Locations


Akron
Plymouth County
Troy Clouse
Supervisor
78 South St.
P.O. Box 214
Akron, IA 51001
Ph: 712-568-2071
Alton
Sioux County
Troy Clouse
Supervisor
805 Second Ave.
P.O. Box 407
Alton, IA 51003
Ph: 712-756-8814
Ashton
Osceola County
Tom Jungers
Supervisor
2374 Iowa 60 Blvd.
Ashton, IA 51232
Ph: 712-724-6211
 
Carroll
Carroll County
Scott Church
Supervisor
19382 190th St.
P.O. Box 475
Carroll, IA 51401
Ph: 712-792-2894
Cherokee
Cherokee County
Doug Williams
Supervisor
1805 Industrial Road
Cherokee, IA 51012
Ph: 712-225-2522
Correctionville
Woodbury County
Dixie Nelson
Supervisor
4244 U.S. 20 E.
RR 2
Box 95A
Correctionville, IA 51016
Ph: 712-372-4762
 
Denison
Crawford County
Dixie Nelson
Supervisor
2435 Airport Road
P.O. Box 70
Denison, IA 51442
Ph: 712-263-4792
Emmetsburg
Palo Alto County
Roger Vigdal
Supervisor
1405 Adams St.
Emmetsburg, IA 50536
Ph: 712-852-4886
Ida Grove
Ida County
Dixie Nelson
Supervisor
2387 Keystone Ave.
Box 122
Ida Grove, IA 51445
Ph: 712-364-2027
 
LeMars
Plymouth County
Troy Clouse
Supervisor
1080 Lincoln St. N.E.
P.O. Box 531
LeMars, IA 51031
Ph: 712-546-6401
Onawa
Monona County
Ron Gleiser
Supervisor
1800 Iowa 175 W.
P.O. Box 458
Onawa, IA 51040
Ph: 712-423-2040
Pocahontas
Pocahontas County
Doug Williams
Supervisor
405 N.W. Seventh St.
Pocahontas, IA 50574
Ph: 712-335-4590
 
Rock Rapids
Lyon County
Tom Jungers
Supervisor
1204 N. Second Ave.
P.O. Box 430
Rock Rapids, IA 51246
Ph: 712-472-3719
Rock Valley
Sioux County
Tom Jungers
Supervisor
3110 Eagle Ave.
Rock Valley, IA 51247
Ph: 712-476-5553
Rockwell City
Calhoun County
Scott Church
Supervisor
2770 Norridge Ave.
P.O. Box 226
Rockwell City, IA 50579
Ph: 712-297-8222
 
Sac City
Sac County
Scott Church
Supervisor
2903 W. Main St.
P.O. Box 302
Sac City, IA 50583
Ph: 712-662-7674
Sioux City - Hamilton
Woodbury County
Todd Cogdill
Supervisor
200 Hamilton Blvd.
Sioux City, IA 51103
Ph: 712-252-1836
Sioux City - Leeds
Woodbury County
Todd Cogdill
Supervisor
4623 U.S. 75 N.
Sioux City, IA 51108
Ph: 712-239-2856
 
Sloan
Woodbury County
Ron Gleiser
Supervisor
3250 Dallas Ave.
P.O. Box 53
Sloan, IA 51055
Ph: 712-428-3300
Soldier
Monona County
Ron Gleiser
Supervisor
210 Iowa 37
P.O. Box 197
Soldier, IA 51572-0197
Ph: 712-884-2265
Spencer
Clay County
Roger Vigdal
Supervisor
1107 11th St. S.W.
Spencer, IA 51301
Ph: 712-262-1645
 
Spirit Lake
Dickinson County
Roger Vigdal
Supervisor
3001 N. 18th St.
Spirit Lake, IA 51360
Ph: 712-336-2112
Storm Lake
Buena Vista County
Doug Williams
Supervisor
1301 W. Milwaukee
P.O. Box 1166
Storm Lake, IA 50588
Ph: 712-732-5670
 

Traffic technician - District 3


Sioux City traffic technician
2800 Gordon Drive
P.O. Box 987
Sioux City, IA 51102
712-274-5835
800-284-4368
Fax: 712-276-2822


Name Position Phone Number
Roxanne Seward traffic technician 712-274-5840

Administrative and Engineering staff - District 4


District 4 Office
2210 E. Seventh St
Atlantic, IA 50022
712-243-3355
800-289-4368
Fax: 712-243-6788


Name Position Phone Number
Troy Jerman, P.E. district engineer 712-243-3355
Don Stevens, P.E. assistant district engineer 712-243-7622
George Feazell, P.E. district construction engineer 712-243-7628
Scott Suhr field services coordinator 712-243-7627
Vacant Council Bluffs Interstate System utilities coordinator 712-243-7641
James Muetzel, P.E. Council Bluffs Interstate Project 712-243-7633
Vince Ehlert, P.E. local systems engineer 712-243-7638
Jim Bane, P.E. maintenance manager 712-243-7623
Daniel Redmond, P.E. materials engineer 712-243-7629
Scott Suhr district planner 712-243-7627
Vacant utilities coordinator 712-323-6125
William Fox, P.L.S. land surveyor 712-243-7661

Field staff engineers - District 4


Council Bluffs

Council Bluffs staff engineer
300 W. Broadway, Suite 401
Council Bluffs, IA 51503
712-323-6125
800-579-2718
Fax: 712-323-6195


Atlantic staff engineer
2210 E. Seventh St.
Atlantic, IA 50022
712-243-7633
800-289-4368
Fax: 712-243-6788


Name Position Phone Number
Bhooshan Karnik, P.E. staff engineer 712-243-3355
Orest Lechnowsky, P.E. staff engineer 712-323-6125

Resident construction offices - District 4


Council Bluffs resident construction engineer office

Council Bluffs RCE
3538 S. Expressway
Council Bluffs, IA 51501
712-366-0568
800-579-2719
Fax: 712-366-0569


Name Position Phone Number
Dave Dorsett, P.E. resident construction engineer 712-366-0568
Gregory Mowery construction technician supervisor 712-366-0568
Vacant secretary 712-366-0568

Creston resident construction engineer office

Creston RCE
701 E. Taylor
Creston, IA 50801
641-782-4518
877-226-8109
Fax: 641-782-6618


Name Position Phone Number
Scott Nixon, P.E. resident construction engineer 641-782-4518
Norman "Lee" Shepard construction technician supervisor 641-782-4518
Jennifer Strunk secretary 641-782-4518

Materials staff - District 4


Atlantic Materials Office/Lab
2310 E. Seventh St.
Atlantic, IA 50022
712-243-3355
800-289-4368
Fax: 712-243-5602


Name Position Phone Number
Daniel Redmond, P.E. district materials engineer 712-243-7629

District Maintenance Office staff - District 4


District maintenance manager
Jim Bane, P.E.
2210 E. Seventh St.
Atlantic, IA 50022
712-243-3355
District operations manager
Stephen Mefford
3540 S. Expressway
Council Bluffs, IA 51501
712-366-4642
 

Locations

Adair
Adair County
Shawn Havick
Supervisor
300 Hillcrest
Adair, IA 50002
641-742-3216
Atlantic
Cass County
Shawn Havick
Supervisor
502 Ash St
Atlantic, IA 50022
712-243-3114
Avoca
Pottawattamie County
Dave Brisbois
Supervisor
1110 N. Chestnut
Avoca, IA 51521
712-343-2655
 
Clarinda
Page County
Jason Sallach
Supervisor
1150 E. State St
Clarinda, IA 51632
712-542-1476
Corning
Adams County
Kurt Reason
Supervisor
2004 200th St.
Corning, IA 50841
641-322-4335
Council Bluffs (south)
Pottawattamie County
Tony Arrick
Supervisor
3540 S. Expressway
Council Bluffs, IA 51501
712-366-0332
 
Council Bluffs (north)
Pottawattamie County
Tony Arrick
Supervisor
2501 N. 25th St.
Council Bluffs, IA 51501
712-322-7543
Creston
Union County
Kurt Reason
Supervisor
405 S. Chestnut
Creston, IA 50801
641-782-4310
DeSoto
Dallas County
Pete Wonders
Supervisor
3354 Overton Circle
Adel, IA 50003
515-834-2368
 
Greenfield
Adair County
Kurt Reason
Supervisor
2313 Iowa 92
Greenfield, IA 50849
641-743-8324
Missouri Valley
Harrison County
Todd Frank
Supervisor
2308 U.S. 30
Missouri Valley, IA 51555
712-642-2178
Mount Ayr
Ringgold County
Kurt Reason
Supervisor
700 S. Henderson Dr.
Mount Ayr, IA 50854
641-464-2340
 
Neola
Pottawattamie County
Todd Frank
Supervisor
30420 Tomahawk Ave.
Neola, IA 51559
712-485-2591
Oakland
Pottawattamie County
Dave Brisbois
Supervisor
18818 U.S. 59
Oakland, IA 51560
712-482-3190
Pacific Junction
Mills County
Jeff McQueen
Supervisor
21112 Kane Ave.
Pacific Junction, IA 51561
712-622-8140
 
Perry
Dallas County
Pete Wonders
Supervisor
14455 N Ave.
U.S. 169
Bouton, IA 50039
515-676-2233
Red Oak
Montgomery County
Jason Sallach
Supervisor
1903 N. Broadway Ave.
Red Oak, IA 51566
712-623-2450
Sidney
Fremont County
Jeff McQueen
Supervisor
1305 Filmore
P.O. Box 730
Sidney, IA 51652
712-374-2515
 

Traffic technician - District 4


Council Bluffs traffic technician
300 W. Broadway, Suite 401
Council Bluffs, IA 51503
712-323-6125
800-579-2718
Fax: 712-323-6195


Name Position Phone Number
Rex Allen traffic technician 712-243-7640

Administrative and Engineering staff - District 5


District 5 Office
307 W. Briggs
P.O. Box 587
Fairfield, IA 52556-0587
641-472-4171
800-766-4368
Fax: 641-472-3622


Name Position Phone Number
Jim Armstrong, P.E. district engineer 641-469-4005
Mark Van Dyke, P.E. assistant district engineer 641-469-4003
James Webb, P.E. district construction engineer 641-469-4018
Dale Harmon engineering technician sr. (construction) 641-469-4004
Christy VanBuskirk, P.E. local systems engineer 641-469-4017
Joe Albright engineering technician sr. (local systems) 641-469-4015
Jeff Owen maintenance manager 641-472-6142
Tammy Hamilton executive officer 641-469-4006
Jason Huddle district planner 641-469-4007
Craig Steffensmeier district land surveyor 641-469-4009
Frank Redeker district traffic technician 641-469-4016
Bonnie Clancy district utility coordinator 641-469-4013
Emily Welding secretary 641-469-4002

Field staff engineers - District 5


Fairfield

Fairfield staff engineer
307 W. Briggs
P.O. Box 587
Fairfield, IA 52556-0587
641-472-4171
800-766-4368
Fax: 641-472-3622


Name Position Phone Number
Chuck Belgarde, P.E. staff engineer 641-469-4026
James R. Phillips, P.E. staff engineer 641-469-4027
Vacant staff engineer 641-469-4014
Daryn Hamilton engineering technician sr. (design) 641-469-4028
Ricky Fiedler engineering technician sr. (design) 641-469-4010

Resident construction offices - District 5


Chariton resident construction engineer office

Chariton RCE
U.S. 34 W.
P.O. Box 733
Charition, IA 50049
641-774-5056
800-881-5778
Fax: 641-774-5057


Name Position Phone Number
Scott Sommers, P.E. resident construction engineer 641-774-5056
Kyle Hardin construction technician supervisor 641-774-5056
Sarah Sandy secretary 641-774-5056

Mount Pleasant Resident Construction Engineer Office

Mount Pleasant RCE
205 E Taft St.
Mount Pleasant, IA 52641
319-385-2211
800-224-6021
Fax: 319-385-2212


Name Position Phone Number
Jared Klein, P.E. resident construction engineer 319-385-2211
Marv May construction technician supervisor 319-385-2211
Lisa Luko secretary 319-385-2211

Materials staff - District 5


Fairfield Materials Office/Lab
301 W Briggs
P.O. Box 843
Fairfield, IA 52556-0578
641-472-3103
800-224-6023
Fax: 641-469-3427


Name Position Phone Number
Vacant district materials engineer 641-469-4045
Lynn Reese materials technician 5 641-469-4036
Ellen Davidson secretary 641-472-3103

District Maintenance Office staff - District 5


Name Position Phone Number
Jeff Owen district maintenance manager 641-472-6142
Tony Sebben district operations manager 641-472-1771
Bill Luko district mechanic 641-472-1771
Janet Sutter engineering office assistant 641-472-1771

Locations

PDF icon Area of responsibility map for district 5 maintenance garages

(Select location to view service map)
Albia
Monroe County
Steve Scott
Supervisor
1501 S. C St.
Albia, IA 52531
641-932-7171
Bloomfield
Davis County
Jay Ridlen
Supervisor
20836 Iowa 2
Bloomfield, IA 52537
641-664-2231
Centerville
Appanoose County
Dave Smith
Supervisor
23619 Iowa 5 S.
Centerville, IA 55604
641-856-2670
 
Chariton
Lucas County
Steve Scott
Supervisor
45842 Iowa 14
Chariton, IA 50049
641-774-4217
Donnellson
Lee County
Bob Porter
Supervisor
900 Park St.
Donnellson, IA 52625
319-835-5211
Fairfield
Jefferson County
Doug Swan
Supervisor
207 E. 227th St
Fairfield, IA 52556
641-472-5367
 
Knoxville
Marion County
Steve Scott
Supervisor
300 W. Newblod Drive
Knoxville, IA 50138
641-842-4714
Leon
Decatur County
Dave Smith
Supervisor
1504 S.W. Lorraine St.
Leon, IA 50144
641-446-6214
Martensdale
Warren County
Todd Netley
Supervisor
795 Iowa 92 W.
Martensdale, IA 50160
641-764-2755
 
Mount Pleasant
Henry County
Doug Swan
Supervisor
906 E. Harvest Drive
Mount Pleasant, IA 52641
319-385-8641
Muscatine
Muscatine County
Mark Claeys
Supervisor
417 Lake Park Blvd.
Muscatine, IA 52761
563-263-6242
Osceola
Clarke County
Todd Netley
Supervisor
1410 Jeffries Drive
Osceola, IA 50213
641-342-2711
 
Oskaloosa
Mahaska County
Brad Steinhart
Supervisor
1970 Iowa 92 W.
Oskaloosa, IA 52501
641-673-7697
Ottumwa
Wapello County
Jay Ridlen
Supervisor
2930 N. Court Rd.
Ottumwa, IA 52501
641-684-8231
Sigourney
Keokuk County
Brad Steinhart
Supervisor
23301 Hwy 149
Sigourney, IA 52591
641-622-3170
 
Wapello
Louisa County
Mark Claeys
Supervisor
101 Surrey Drive
Wapello, IA 52653
319-523-4991
Washington
Washington County
Mark Claeys
Supervisor
E. 11 St. and N. 12 Ave.
Washington, IA 52353
319-653-3233
West Burlington
Des Moines County
Bob Porter
Supervisor
617 N. Beaverdale Rd.
West Burlington, IA 52655
319-752-6065
 

Traffic technician - District 5


Fairfield traffic technician
307 W. Briggs
P.O. Box 587
Fairfield, IA 52556-0587
641-472-4171
800-766-4368
Fax: 641-472-3622


Name Position Phone Number
Frank Redeker traffic technician 641-469-4016

Administrative and Engineering staff - District 6


District 6 Office
5455 Kirkwood Blvd. S.W.
Cedar Rapids, IA 52404
319-364-0235
800-866-4368
Fax: 319-364-9614


Name Position Phone Number
Jim Schnoebelen, P.E. district engineer 319-364-0235
Kenneth Yanna, P.E. assistant district engineer 319-364-0235
Douglas J. McDonald district construction engineer 319-364-0235
Catherine Cutler field services coordinator 319-364-0235
Kent Ellis, P.E. local systems engineer 319-364-0235
Catherine Cutler district planner 319-364-0235
Sam Shea district planner 319-364-0235
Dawn Hansen district executive officer 319-364-0235
Dave Brown, L.S. district land surveyor 319-364-0235
Chad Lohrer district traffic technician 319-364-0235
Steve Flockhart district utility coordinator 319-364-0235
Sandi Byers district secretary 319-364-0235
Jeff Tjaden district maintenance manager 319-364-0235
Roger Boulet, P.E. district materials engineer 319-366-0446
Holly Boebel secretary 319-364-0235
Douglas Rick, P.E. I-74 project manager 563-391-4643

Field staff engineers - District 6


Cedar Rapids

Cedar Rapids staff engineers
5455 Kirkwood Blvd. S.W.
Cedar Rapids, IA 52404-5217
319-365-6986
877-226-8110
Fax: 319-730-1566


Name Position Phone Number
Tom Storey, P.E. staff engineer 319-365-6986
Newman Abuissa, P.E. staff engineer 319-365-6986
Roger Walton, P.E. staff engineer 319-365-6986

Davenport

Davenport staff engineers
8723 NW Blvd
P.O. Box 2646
Davenport, IA 52809-2646
563-391-4643
800-262-5143
Fax: 563-388-9266


Name Position Phone Number
Douglas Rick, P.E. staff engineer 563-391-4643

Dyersville

Dyersville staff engineers
14117 Iowa 136 N
P.O. Box 325
Dyersville, IA 52040-0325
563-875-2375
800-262-5142
Fax: 563-875-2388


Name Position Phone Number
Art Gourley, P.E. staff engineer 563-875-2375

Resident construction offices - District 6


Cedar Rapids Field Office

Cedar Rapids Field Office
5455 Kirkwood Blvd. S.W.
Cedar Rapids, IA 52404-5217
319-365-6986
877-226-8110
Fax: 319-730-1566


Name Position Phone Number
John Vu, P.E. transportation engineer specialist 319-365-6986
Steve Staebler construction technician supervisor 319-365-6986
Brenda Wessley secretary 319-365-6986

Davenport Resident Construction Engineer Office

Davenport RCE
8721 NW Blvd
P.O. Box 2646
Davenport, IA 52809-2646
563-391-2750
800-262-5145
Fax: 563-391-2788


Name Position Phone Number
Mark Brandl, P.E. resident construction engineer 563-391-2750
Cedric Wilkinson engineering technician senior 563-391-2750
Deb Eitel secretary 563-391-2750

Manchester Resident Construction Engineer Office

Manchester RCE
1009 W. Main
P.O. Box 129
Manchester, IA 52057-0129
563-927-2397
800-262-5146
Fax: 563-927-2474


Name Position Phone Number
Hugh Holak, P.E. resident construction engineer 563-927-2397
Charles Seeland engineering technician senior 563-927-2397
Diane Recker secretary 563-927-2397

Materials staff - District 6


Cedar Rapids Materials staff

Cedar Rapids Materials Office
5455 Kirkwood Blvd. S.W.
Cedar Rapids, IA 52404-5217
319-366-0446
800-929-1331
Fax: 319-730-1565


Name Position Phone Number
Roger Boulet, P.E. district materials engineer 319-366-0446
Terry Dunlay, P.E. assistant materials engineer 319-366-0446
Lynn Gemmer secretary 319-366-0446

Davenport Materials staff

Davenport Materials Office
8721 NW Blvd
P.O. Box 2646
Davenport, IA 52809-2646
563-391-5230
Fax: 563-823-4359


Name Position Phone Number
Mary Godwin materials technician 5 563-391-5230

Materials Testing Labs

Name Position Phone Number
Cedar Rapids 5455 Kirkwood Blvd 319-366-1614
Davenport 8721 N.W. Blvd. 563-391-5230
Dyersville 14117 Iowa 136 N. 563-875-2659

District Maintenance Office staff - District 6


District Maintenance Manager
Jeff Tjaden
5455 Kirkwood Blvd. S.W.
Cedar Rapids, IA 52404
319-364-0235
District Operations Manager
Fred Thiede
5455 Kirkwood Blvd SW
Cedar Rapids, IA 52404
319-364-0235
 

Locations

Anamosa
Jones County
Brien Keltner
Supervisor
2040 Iowa 64 E.
P.O. Box 545
Anamosa, IA 52205
319-462-3676
Cedar Rapids
Linn County
Johnny Shanahan
Supervisor
5455 Kirkwood Blvd. S.W.
Cedar Rapids, IA 52404
319-364-8189
Coralville
Johnson County
Tim Zeimet
Supervisor
2600 Coral Ridge Ave.
Coralville, IA 52241
319-626-2386
 
Davenport
Scott County
Clyde Tobey
Supervisor
8721 N.W. Blvd.
P.O. Box 2646
Davenport, IA 52809
563-391-3920
DeWitt
Clinton County
Dick Banowetz
Supervisor
801 Westwood Dr.
DeWitt, IA 52742
563-659-3550
Dubuque
Dubuque County
Joe Kilburg
Supervisor
11000 US 61 S.
P.O. Box 738
Dubuque, IA 52004
563-582-3063
 
Dyersville
Dubuque County
Joe Kilburg
Supervisor
14117 Route 136 N.
P.O. Box 325
Dyersville, IA 52040
563-875-7615
Independence
Buchanan County
Russ Helle
Supervisor
2001 240th St.
Independence, IA 50644
319-334-2484
Manchester
Delaware County
Russ Helle
Supervisor
1105 W. Main
P.O. Box 129
Manchester, IA 52057
563-927-3979
 
Maquoketa
Jackson County
Dick Banowetz
Supervisor
2983 Iowa 62
Maquoketa, IA 52060
563-652-2885
Marion
Linn County
Brien Keltner
Supervisor
5801 Linn Aire Ave.
Marion, IA 52303
319-373-1277
Newhall
Benton County
Doug Lickteig
Supervisor
7318 27th Ave.
Watkins, IA 52354
319-223-5890
 
Sabula
Jackson County
Dick Banowetz
Supervisor
60255 U.S. 52
Sabula, IA 52070
563-687-2708
Tipton
Cedar County
Bill Kreinbring
Supervisor
2092 Moscow Co. Rd. X-54 Tipton, IA 52772
563-946-2391
Urbana
Benton County
Doug Lickteig
Supervisor
5397 31st Ave.
Urbana, IA 52345
319-443-2370
 
Williamsburg
Iowa County
Jim Hanson
Supervisor
2507 210th St.
Williamsburg, IA 52361
319-668-2397
 

Field staff engineers - District 6


Cedar Rapids traffic technician
5455 Kirkwood Blvd. S.W.
Cedar Rapids, IA 52404-5217
319-365-6986
877-226-8110
Fax: 319-730-1566


Name Position Phone Number
Chad Lohrer traffic technician 319-364-0235

Back to top